Wordapp Metin Yazma Rehberi - Wordapp

Wordapp’te Metin Yazma

 

Wordapp‘te yazma, dil konusundaki yeteneklerinizden gelir elde etmenizi sağlar. Başlamak için  kayıt olun, ana dilinizi seçin, yazım denetleyicisini yükleyin ve dersleri (≈ 5 dakika) tamamlayın.

Wordapp’te bağımsız bir yazar olarak göreviniz, metni talimatlara uygun bir şekilde ve herhangi bir yazım veya dil bilgisi hatası olmaksızın oluşturmaktır.

Yazılan metin tümüyle özgün olmak zorundadır. Başka bir kaynaktan kopyalanmamalıdır; aksi takdirde sistemdeki kontrol mekanizması kopya metinleri gösterecek ve kabul etmeyecektir.

Yazım denetleyicisi bütün yazım ve dil bilgisi hatalarını tespit edemeyebilir, bu nedenle yazdığınız metni göndermeden önce son bir kez tamamen kontrol etmelisiniz. Metni sesli bir şekilde okumak tuhaf cümleleri ve tekrarları fark etmenizi sağlayacaktır.

 

Artık kayıtlı bir yazarsınız, peki ya şimdi?

 

  1. Üye olduktan sonra, sol üst köşedeki menüyü takip ederek görev listesine ulaşabilirsiniz. İlk görevleriniz, Wordapp’in nasıl işlediğini anlamanıza yardımcı olacak dersleri tamamlamaktır.
  2. Tebrikler! Şimdi Wordapp’te yazmaya başlayabilirsiniz. Bu aşamada 3. seviyede olduğunuz için 3 tane görev tamamlayabilirsiniz. Bu 3 görev onaylanıncaya kadar ise görev listeniz kilitli kalacaktır.
  3. Gönderilen görev önce özgünlük kontrolünden geçer. Eğer kopya edilmiş içeriklerle karşılaşılırsa, görev yazara geri gönderilir; bu durum metnin internet üzerindeki bir veya daha fazla metinle fazlasıyla benzeştiğini gösterir. Yazının özgünlük kontrolünden geçemeyen bölümleri vurgulu bir şekilde belirtilir; bu kısımları yeniden yazmanız gerekmektedir.

 

Metni göndermeden önceki kontrol listesi

 

Bu gereklilikleri yerine getirmezseniz Wordapp’te yazmanız engellenebilir.

  • Metin, sol kenardaki kutucukta, şablon ögelerinde ve örnek içerikte verilen talimatları karşılıyor.
  • Yazım veya dil bilgisi hatası mevcut değil.
  • Metin iyi bir şekilde kurgulanmış ve okunaklı.
  • Tekrarlar ve yeterli sayıya ulaşmak için eklenen gereksiz kelimeler yok.
  • Metin; seslenilen kişiye, örnek içeriğe ve içerik tipine uygun bir üsluba sahip.
  • Olgular ve kaynaklar, verilen bilginin doğru ve orijinal olduğunu anlamak için kontrol edildi.
  • Metin, (talimatlarda veya metin başlığında aksi belirtilmedikçe) konuyla ilgili pozitif bir üsluba sahip.

 

Editörlerden geri bildirim alma

 

– Yazarlar tarafından gönderilen metinler, yayıncılara iletilmeden önce, kalitelerinden emin olmaları için editörler tarafından kontrol edilir.

– Editör, gönderdiğiniz metinde bir hata bulması halinde, içeriğin nasıl daha iyi yazılabileceği konusunda bilgilendirici bir geri bildirim ile görevi size geri gönderir.

– Metnin geri gönderilmesini kişisel algılamamalısınız. Neredeyse bütün yeni yazar metinleri geri gönderilir ve bu öğrenme sürecinin bir parçasıdır.

– Geri bildirimi dikkatlice değerlendirin. Editörler bir süredir Wordapp’te yazarlık yapan kimselerdir, yani daha önce birçok metin yazmış ve geri bildirim almışlardır. Böylece iyi bir geri bildirimin nasıl verileceği hakkında bilgi sahibi olmuşlardır. Geri bildirimleri dikkatlice takip ederek ve hatalarınızdan ders çıkararak, yazarlık sürecine hızlıca alışacaksınız!

– Verilen geri bildirime katılmıyorsanız, “mesaj ile gönder” butonunu kullanarak, editöre neden onunla hemfikir olmadığınızı açıklayabilirsiniz.

– Nazik olun! Aynı fiziksel ortamı paylaşmasak da hepimiz çalışma arkadaşlarıyız; bu nedenle birbirimize dostane davranmamız büyük önem arz eder. Kaba yorumlar yazarsanız, Wordapp tarafından engellenebilirsiniz.

 

Mutlu son: Ödeme alma!

 

Editör metni onayladıktan sonra sorumluluğu kendi üzerine alır, artık sizin göreviniz tamamlanmıştır. Yayıncı (müşteri) metni onaylayınca ödemenizi alabilirsiniz. Yayıncı metinden tatmin olmadıysa, onu editöre geri gönderebilir. Ödemelerle ilgili daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsiniz. Uzaktan yazarlık ve kendi kendinizin patronu olma konusunda iyi şanslar!

meltem

This entry has 0 replies

Comments are closed.