Wordapp Metin Düzenleme Rehberi - Wordapp

Wordapp’te Metin Düzenleme

 

Bağımsız bir editör olarak Wordapp‘te düzenlemeler yaparken göreviniz, metni talimatlara uygun bir şekilde ve herhangi bir yazım veya dil bilgisi hatası olmadan göndermektir. Metni onayladığınız takdirde, sorumluluğu yazardan alırsınız. Bu sebeple, yayıncı, metni geri gönderirse, istenen değişiklikleri yapmak sizin görevinizdir.

Göreviniz, ihtiyaç anında yazarlara geri bildirim vermek olduğu kadar, müşterinin kusursuz bir metin aldığından da emin olmaktır. Amaç “iyilik yapıp iyilik bulmak”tır; hızlı görev teslimleri hızlı ödemeler anlamına gelir; böylece hem müşterilerin memnuniyeti sağlanır, hem de siz daha çok iş alırsınız. Kusursuz bir metin, düzeltilmesi için geri gönderilenden çok daha hızlı bir şekilde onaylanacaktır, dolayısıyla ufak değişiklikleri yazarlara geri göndermeden bizzat yapmanız daha hızlı olur. Yazara neyi nasıl yapacağını öğretmek ise uzun vadede vakit kazandırır.

Wordapp’te düzenleme yapma hakkında her şeyi öğrenmek için aşağıdaki bölümleri okuyun.

Nihai metin düzenleme kontrol listesi

 

Wordapp’te düzenleme yapmak için yazarlıkta 9. seviyeye ulaşmış olmanız gerekmektedir. Buradan seviyenizi nasıl yükseltebileceğinizi okuyabilirsiniz. Sakince başlayın ve yayıncıya gönderdiğiniz metnin gerçekten nitelikli olduğundan emin olun. Daha önce metin yazdığınız bir proje için düzenlemeler yapmanız önerilir; çünkü üslup, talimatlar ve istenenler hakkında daha çok bilgiye sahip olacaksınız. Bir görevi göndermeden önce, aşağıdaki kontrol listesinde gerekli kontrolleri yapın ve bütün maddeleri karşıladığınızdan emin olun. Söz konusu gereklilikleri karşılayamazsanız Wordapp’te yazmanız engellenebilir.

 • Metin sol kenardaki kutucukta, şablon ögelerinde ve örnek içerikte verilen talimatları karşılıyor.
 • Yazım veya dil bilgisi hatası mevcut değil.
 • Metin iyi bir şekilde kurgulanmış ve okunaklı.
 • Tekrarlar ve yeterli sayıya ulaşmak için eklenen gereksiz kelimeler yok.
 • Metin; seslenilen kişiye, örnek içeriğe ve içerik tipine uygun bir üsluba sahip.
 • Olgular ve kaynaklar, verilen bilginin doğru ve orijinal olduğunu anlamak için kontrol edildi.
 • Metin, (talimatlarda veya metin başlığında aksi belirtilmedikçe) konuyla ilgili pozitif bir üsluba sahip.

Bunlardan herhangi biri yerine getirilmezse, neyin değişeceğine dair bilgi içeren bir geri bildirim ile metni yazara geri göndermelisiniz. Unutmayın, amaç “iyilik yapıp iyilik bulmak”tır: eğer değişikliği bizzat yapmanız daha kolay ve hızlı olacaksa, bundan kaçınmayın. Bu şekilde, yazarın metni düzeltmesini beklemek zorunda kalmazsınız ve ikiniz de ödemelerinizi daha çabuk alırsınız.

 

Yazarlara iyi geri bildirim verme

 

Wordapp’te metin düzenlerken, metnin nitelikli ve tamamlanmış olduğuna siz karar verirsiniz. Metnin kriterleri yerine getirmediğini düşünüyorsanız, onu geri bildirimle yazara geri göndermelisiniz. Geri bildirimin de nitelikli olması her zaman çok önemlidir. Bu kuralı dikkate almayan editörler uyarı alacaklardır ve birden çok uyarı engellenme ile sonuçlanabilir.

Geri bildirim vermenin altın kuralları:

 1. Net olun! Geri bildirim, yazarın metni geliştirebilmesi için anlaşılır olmalıdır. Açıklama yapmanın zor olduğu durumlarda metnin bir kısmını kopyalayıp örnek olarak kullanabilirsiniz.
 2. Yardımsever olun! Bir editör olarak, hatrı sayılır bir bilgi birikimine sahipsiniz ve bizim yardım merkezimizde de birçok kaynak var, bu imkanları kullanın! Bildiklerinizi paylaşırsanız, süreç hem siz hem de yazar için çok daha verimli olacaktır.
 3. Nazik olun! Aynı fiziksel ortamı paylaşmasak da hepimiz çalışma arkadaşlarıyız. Metin ne kadar kötü olursa olsun, her yazara saygı ile yaklaşın. Asla kaba olmayın ve onlara kişisel saldırıda bulunmayın.

Yayıncılardan geri bildirim alma

 

 • Yayıncı, bir açıklama ile metni size geri gönderebilir. Unutmayın ki “müşteri her zaman haklıdır” ve ücretiniz onlar tarafından ödenmektedir; yani verdikleri geri bildirimleri dinleyin ve gereken değişiklikleri yapın.
 • Yayıncı ile aynı fikirde değilseniz, metni işaretleyebilirsiniz. Görev aktivitelerinde bütün yorumların göründüğünü unutmayın ve neden metni işaretlediğinizi açıklarken her zaman iyi ve nazik olun.
 • Yayıncının metni geri göndermesinin sebebi, editör olarak sorumluluklarınızı yerine getirmemiş olmanızdır; bu sebeple, daha az hata yapmak için, kontrol listesinin gerekliliklerini karşıladığınızdan emin olun.
meltem

This entry has 0 replies

Comments are closed.