İçerik servisleri devrimine Wordapp ile siz de katılın!

İçerik servisleri nedir sorusuna verilebilecek hızlı bir cevap, “internet servis sağlayıcılarının müşterilerine ücretli veya ücretsiz olarak sundukları hazır içerik hizmetleridir” olurdu. Bu kurumlar, verdikleri internet hizmetinin katma değeri olarak, müşterilerin özel ihtiyaçlarını, hobilerini karşılamaya çalışırlar. Bu tür içerik servisleri genellikle ücretlidir. Çoğu aynı zamanda cep telefonu operatörü de olan internet servis sağlayıcıları, müşterilerinin ilgisini çekebilecek her türlü hizmeti (bazıları internet üzerinde ücretsiz olarak bulunabilecek bilgilerdir) paketleyip müşteriye hazır halde sunmayı hedeflemektedirler. Bu servislere örnek olarak haber, hava durumu, spor, borsa, döviz, altın, burç yorumları, gezi bilgileri verilebilir. Sürekli güncellenmesi gereken bu tür yoğun içerikler, ancak içeriğe özel çalışan ajanslar veya Wordapp gibi içerik yönetimi siteleri üzerinden sağlanabilir.

İnternet servis sağlayıcıları, görüşme ve internet paketlerindeki rekabet ciddi boyutlara ulaştığında, içerik servisleri gibi katma değerli hizmetler yoluyla gelirlerini arttırmaya çalışırlar. Bu nedenle sürekli olarak müşterilerine, özellikle nokta atışı yapmaya çalışarak abone olabilecekleri içerik servisleri ile ilgili reklam/bilgilendirme sms’leri gönderirler. Bu noktada, reklamın başarılı olabilmesi için müşterinin ihtiyacına/hobisine yönelik çalışma yapılması çok önem arz etmektedir. Dolayısı ile, müşterilerden telefon ve internet kullanımları ile mümkün olduğunca veri toplamaya çalışırlar. Örneğin müşterinin konum bilgisi paylaşımda ise, bulunduğu konuma özel bir servis önerisi ile gelebilirler. Veya çok müşterilere pek belli etmeden, başka kurumların verilerini satın alarak müşterilerin eğilimlerini anlamaya çalışıp buna yönelik pazarlama faaliyetlerinde bulunabilirler ki günümüzde müşteriye/kuruma özel verinin ne kadar değerli olduğu bu tür çalışmalarla ortaya çıkmaktadır, kurumlar ellerindeki verileri yeni bir kazanç kapısı olarak kullanmaya başlamışlardır. Resmi olarak kabul etmeseler de bankaların kredi kartı bilgisini pazarladığı ihtimali yüksektir, çünkü bazı veriler ancak kredi kartı bilgilerinden elde edilebilmektedir. Yada başka bir örnek olarak, spor kulüplerine üye olanların veya kombine bilet alanların bilgisi satın alınıp bunlara spor paketi önerisi de ilk akla gelen yöntemlerdendir. Verilen servisleri kullanmak isteyen müşteriler, bunlara sms ile üyelik yolu ile abone olabilmektedirler. Daha sonra, faturadaki içerik servisleri bölümünden düzenli olarak giderlerini kontrol edebilirler. Operatörler ücretli sundukları tüm hizmetleri ücret detayları ile birlikte faturada listelemek zorundadırlar.

İçerik servisleri nasıl hazırlanır?

İçerik servisleri için her an güncel kalabilmek en önemli önceliklerdendir. Servis ücretinin yüksek olması dışında, güncel olmayan içerik, müşterilerin içerik servisleri iptali için en yaygın sebeptir. Bunun için de müşterilere sunulan bilgilerin çok hızlı güncellenmesi gerekir. Anlık değişim gösteren veriler için otomatik veri çekilmesini sağlayan entegrasyon yazılımları kullanılır, ancak diğerleri genellikle saatlik seviyelerde güncellenirler. Operatörlerde onlarca hazır içerik servisi olduğunu düşünürsek bu onlar için ciddi iş gücü ihtiyacı anlamına gelir. Kurumlar, bazen kendi bünyelerinde içerik editörleri bulundurarak (bu seçenek çok yüksek maliyete sebep olur); bazen uzmanlık gerektiren içerikleri, bu konuda uzmanlaşmış kişi veya ajanslara outsource ederek; bazen de Wordapp gibi siteler aracılığı ile freelance editörler yardımı ile güncelleme ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

meltem

This entry has 0 replies

Comments are closed.